Dlatego Fundacja WWF Polska promuje akcję zbierania podpisów z apelem do premiera, by rządzący pamiętali o odpowiednich inwestycjach w nasze bezpieczeństwo. „Przyroda zapewnia człowiekowi niezbędny do egzystencji tlen i słodką wodę, ale także składniki odżywcze czy leki. To nasz naturalny systemy podtrzymywania życia. Niestety z roku na rok tereny naturalne ubywają, a oddychanie czystym powietrzem i czysta woda w rzekach stają się luksusem” - piszą organizatorzy. I podkreślają, że każda złotówka zainwestowana w odbudowę przyrody może przynieść korzyści w wysokości od 8 do 38 złotych.
Fundacja uważa, że w dzisiejszych czasach wspieranie przyrody może przynieść wymierne korzyści społeczno-ekonomiczne. Zwłaszcza w takich dziedzinach, jak ochrona ludzi przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, bezpieczeństwo zdrowotne, zdrowe i odporne rolnictwo czy zrównoważone miejsca pracy w regionach, których środowisko zostało zdegradowane. Dlatego tak ważna jest powszechna świadomość problemów i wsparcie państwa.
Gasząc symbolicznie światło w sobotni wieczór, warto pamiętać, że idea wygaszania świateł corocznie łączy setki milionów ludzi z ponad 7 000 miast i miejscowości w 170 państwach. W poprzednich edycjach na całym świecie aż 10 400 zabytków i pomników nie było oświetlonych przez 60 minut.
Oprac. Przemysław Szubartowicz