Ukryte w szafach
Oprócz mycia okien i wycierania kurzu warto zajrzeć w zakamarki, gdzie gromadzimy elektroodpady. Jeśli do tej pory nie udało się ich naprawić ani znaleźć dla nich nowego zastosowania - to pora się z nimi pożegnać. Ale zróbmy to odpowiedzialnie! Jak? O tym przypomina kolejna zbiórka elektrośmieci dla pracowników i współpracowników Grupy Polsat Plus.
Lubimy chomikować
W Polsce produkujemy rocznie około 300 tysięcy ton elektrycznych śmieci, a w domach Polacy chomikują nawet 20 mln drobnego sprzętu. Kable, myszki, klawiatury, słuchawki, stare telefony, świąteczne lampki czy zabawki, to tylko część rzeczy, które zalegają w naszych domach. Dlaczego warto zwolnić miejsce i pozbyć się ich bezpiecznie?
Chrońmy planetę
Po pierwsze elektrośmieci to niebezpieczne odpady. Zawierają w sobie wiele toksycznych substancji, takich jak ołów, nikiel, kadm, rtęć czy brom. Jeśli utylizowane są w niewłaściwy sposób i dostaną się do środowiska mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz zwierząt.

Odzyskajmy surowiec
Po drugie w e-odpadach drzemią cenne surowce m.in. złoto, srebro, miedź oraz pallad. Mają one ograniczone zasoby, a ich pierwotne wydobycie jest trudne i kosztowne. Jeśli odpady trafią do odpowiednich zakładów, wówczas jest szansa na ich odzyskanie. Z kolei wyrzucenie elektroniki do zwykłego kosza to nie tylko błąd, ale wykroczenie, za które grozi kara grzywny.
Elektryczne śmieci powinniśmy oddawać albo do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) albo korzystać z takich akcji jak ta (…) lub też korzystać z dedykowanych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – wyjaśnia dr Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Zróbmy coś nowego
Podczas zbiórki Fundacja Odzyskaj Środowisko zaprezentowała także ciekawe formy wykorzystania zużytego sprzętu, które są niczym prawdziwe dzieła sztuki:
My jako Fundacja Odzyskaj Środowisko zajmujemy się edukacją ekologiczną, więc pokazujemy taki piękniejszy wymiar elektrycznych śmieci. Przywieźliśmy elektryczne lasy w szkle, biżuterie, szachy, w których zatopione są frakcje z recyklingu lodówek – wyjaśnia dr Kinga Rodkiewicz.
Każda figura szachowa została wykonana ręcznie przez Natalię Murdzę, artystkę z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Fundacja organizuje turnieje z wyjątkowymi szachami jako nagrodami, promując w ten sposób wiedzę o e-odpadach. Hitem był również tron z klawiatur z odzysku!

A za przyniesione odpady uczestnicy otrzymali świeże zioła w doniczkach, które przetrwają dłużej w domu, na balkonie czy tarasie i będą cieszyć nie tylko oczy ale też kubki smakowe!
Więcej o tym, co można zrobić z elektroodpadów, opowiadała Dominice Tarczyńskiej dr Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko w ramach ekologicznych rozmów Stowarzyszenia Lepsza Polska, w programie "Nowy Dzień" na antenie Polsat News:
Autor: Karolina Pawłowska