Wspólnie z tarnogórskimi uczniami, przedszkolakami oraz seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Centrum Aktywności Seniorów zasadziliśmy 50 dębów, zasialiśmy łąkę kwietną oraz posprzątaliśmy teren parku przy ul. Morcinka. Wspierające naszą akcję Nadleśnictwo Brynek, rozdało mieszkańcom w sumie 80 sadzonek świerku pospolitego, brzozy brodawkowatej oraz sosny pospolitej. Na miejscu zorganizowane były zajęcia o tematyce ekologicznej, konkurs plastyczny oraz konkurencje sportowe. W tych wszystkich działaniach towarzyszył nam burmistrz Tarnowskich Gór - Arkadiusz Czech.

Tarnowskie Góry. Wyjątkowy krajobraz i cenne kruszce
Tarnowskie Góry to zdecydowanie zielone miasto. Aż 43 proc. całej gminy składa się z terenów leśnych i zielonych. Historyczne parki, cenne pomniki przyrody oraz pogórnicze tereny rekreacyjne, to cechy bogatej przyrody tego miasta. Właśnie górniczy charakter Tarnowskich Gór został doceniony przez międzynarodowe grono. W 2017 roku Komitet Światowego Dziedzictwa wpisał tutejsze kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi na Listę UNESCO. W ten sposób obiekty miasta weszły do nielicznego grona 15 miejsc w Polsce znajdujących się na tej zaszczytnej liście.
Na szczególną uwagę zasługują tutaj pogórnicze tereny zielone, takie jak Park Miejski czy też XIX - wieczny Park w Reptach, który stanowi część większego zespołu przyrodniczo - krajobrazowego położonego w Dolinie rzeki Dramy. Na granicy z Bytomiem znajduje się także rezerwat przyrody Segiet będący „zieloną" pozostałością po średniowiecznym (a nawet starszym) górnictwie kruszców. W obrębie miasta znajduje się aż 100 pomników przyrody - w tym najstarszy w Polsce kasztan jadalny, który liczy około 450 lat. Są tutaj także obszary objęte programem Natura 2000 jak „Podziemia Tarnogórsko - Bytomskie”, które stanowią jeden z największych w Polsce siedlisk nietoperzy.

Doceniając walory przyrodnicze najbliższego otoczenia, miasto stara się prowadzić liczne działania mające na celu ochronę, nie tylko tych wyjątkowych miejsc, ale także środowiska. W celu zazielenienia miasta, przeprowadzane są liczne akcje nasadzeń. Już tylko w tym roku udało się posadzić 62 drzewa oraz 188 krzewów. Tarnowskie Góry walczą również o czyste powietrze. W tym celu prowadzony jest program wymiany kotłów, termomodernizacja budynków, czy też inwestycje w odnawialne źródła energii. Te ostatnie znacznie przyczyniły się do poprawy jakości powietrza na terenie gminy.
Autor: Karolina Pawłowska