Osłonięcie wyjątkowego muralu na ul. Rzecznej w Rybniku, to jednocześnie moment inauguracji projektu „Czyste, Zielone Miasta". Na jego powstanie zużyto 50 litrów specjalnej farby fotokatalitycznej, która pod wpływem światła potrafi usuwać zanieczyszczenia z powietrza. Widniejące na muralu hasło „Tu wyrośnie coś dobrego", to nawiązanie do akcji Stowarzyszenia, które w ramach projektu będzie sadziło drzewo w polskich miastach, walcząc w ten sposób ze smogiem.
Już podczas wizyty w Rybniku, udało się nam posadzić pierwsze drzewa i krzewy w dzielnicy Boguszowice, a także posprzątać wspólnie z mieszkańcami brzeg rzeki Rudy. Pomagali nam w tym mieszkańcy oraz władze miasta m. in. prezydent - Piotr Kuczera.

Rybnik. Początek ekologicznej zmiany
Dlaczego na początek akcji wybraliśmy właśnie Rybnik? Przede wszystkim miasto prowadzi od lat różne, proekologiczne działania, które uczyniły z niego zieloną wyspą na tle Śląska. Widać to zarówno w przydomowych ogródkach, jak i w przestrzeni publicznej, gdzie pojawia się coraz więcej terenów zielonych. W planach są także kolejne przedsięwzięcia związane z ekologiczną zmianą.

Rybnik będzie stawiać na budowę ścieżek rowerowych, jako zachętę do korzystania z zeroemisyjnych środków transportu. Oprócz tego w mieście wprowadzono uchwałę „antysmogową", która mocno wpłynęła na zmianę sposobów ogrzewania budynków. Rybniczanie zaczęli korzystać m. in. z programu „Czyste powietrze", dzięki czemu wiele domów przeszło termomodernizację i wymieniono dużą ilość trujących „kopciuchów". Wyraźnie widać, że wśród mieszkańców Rybnika rośnie świadomość problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza oraz jego wpływem na zdrowie. Akcje takie jak „Czyste, Zielone Miasta" dają im szansę by działać i zrobić ważny krok na rzecz ochrony środowiska w swoim najbliższym otoczeniu.
Autor: Karolina Pawłowska