
Czystość bez detergentów? Czemu nie!
Czy da się zachować czystość w domu, nie niszcząc środowiska? Tak! Mamy kilka pomysłów, jak ominąć szkodliwy wpływ chemii gospodarczej na zdrowie i przyrodę.
Czy da się zachować czystość w domu, nie niszcząc środowiska? Tak! Mamy kilka pomysłów, jak ominąć szkodliwy wpływ chemii gospodarczej na zdrowie i przyrodę.
Mikroplastik to drobne cząsteczki plastiku powstające na skutek rozpadu tworzyw sztucznych. Ich źródłem są nie tylko przedostające się do środowiska odpady, ale także nasze ubrania, zwłaszcza te słabej jakości. Wykonana z poliestru, akrylu lub nylonu odzież uwalnia do powietrza, wody oraz gleby mikroelementy, które finalnie sami wchłaniamy. Jak możemy temu przeciwdziałać opowiadały w programie „halo tu Polsat” Dominika Tarczyńska ze Stowarzyszenia Lepsza Polska oraz stylistka Jola Czaja.
Choć do wiosny jeszcze trochę, to luty jest dobrym momentem na planowanie naszego domowego warzywnika. Własne plony dają dużo satysfakcji, ale też pewności, że to co wyhodowaliśmy jest zdrowe i łatwo dostępne. Skracamy w ten sposób łańcuch dostaw i ograniczamy szkodliwe emisje. Dbamy także o otoczenie, wspierając np. pożyteczne owady. Przydomowy warzywnik możemy założyć nie tylko w ogrodzie, ale też na balkonie czy tarasie. Od czego zacząć, co możemy już wysiać i jak to zrobić?
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje codzienne nawyki i ich wpływ na środowisko. Jednym z takich nawyków jest używanie opakowań foliowych, które stanowią poważne zagrożenie dla naszej planety. Dzień bez opakowań foliowych to inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi na problem nadmiernego użycia plastiku i promowanie bardziej zrównoważonych alternatyw. Jaki jest wspólny cel Stowarzyszenia Lepsza Polska i dzisiejszego święta?
Ile razy słyszeliśmy z ust naszych babć i dziadków hasła typu: „Zgaś światło, szkoda prądu!”, „Zakręć wodę!” czy „Nie wyrzucaj chleba”? Dawniej nasi przodkowie nie mieli tyle udogodnień i dostępu do różnych produktów co my, ale potrafili radzić sobie w sposób oszczędny i ekologiczny. Ich patenty są wciąż aktualne, praktyczne i dobre dla środowiska, dlatego warto po nie sięgać.
Mamy Nowy Rok i nowe wyzwania! Warto do nich dołączyć również postanowienia, które przysłużą się planecie. A ona potrzebuje naszego wsparcia. 2024 rok był nie tylko najcieplejszy w historii pomiarów, ale także przyniósł tragiczne w skutkach powodzie m. in. w Polsce. Zmiany klimatu odczuwamy na własnej skórze. Nie przekładajmy więc planów na przyszły rok, tylko działajmy teraz!
Gdzie wyrzucić stłuczoną bombkę? Co zrobić z przepalonymi światełkami lub obsypującą się choinką? Przypominamy kilka zasad postępowania z poświątecznymi odpadami.
W polskich domach rocznie marnuje się prawie 3 miliony ton żywności. Wyrzucaniu jedzenia niestety sprzyjają święta. Najczęściej do kosza trafia pieczywo, wędliny, warzywa i owoce, ale także słynna sałatka jarzynowa. Co zrobić, aby nie marnować jedzenia w święta? W tym wypadku mniej znaczy lepiej, a dobry plan to podstawa!
Choć mamy ich pełno, to co roku dajemy się skusić na zakup kolejnych ozdób na choinkę. Szybkie dekoracje podobnie jak szybka moda zalewają rynek i zanieczyszczają środowisko. Zamiast kupować nowe, warto wykorzystać to, co mamy pod ręką i zrobić naturalne ozdoby na drzewko.
Niechciane prezenty, kartony po przesyłkach, plastikowe opakowania i torebki co roku tworzą poświąteczną górę odpadów. Czy jest alternatywa dla tradycyjnych prezentów, które ucieszą naszych bliskich i będą przyjazne dla planety? Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych pomysłów.
Przeciętny Polak produkuje rocznie około 116 kilogramów bioodpadów, które można poddać recyklingowi we własnym ogródku. W ten sposób zyskujemy nie tylko naturalny nawóz ale też mniej płacimy za odbiór odpadów. Jak założyć własny kompostownik? Mamy kilka wskazówek.
Nie każdy może sobie pozwolić na posiadanie własnego ogrodu. Czasem jednak wystarczy niewielka przestrzeń, aby powstał nasz własny, zielony azyl. Jak stworzyć kwietny ogród na balkonie i tarasie? Wiele odmian, kolorów oraz możliwości zapewnią nam popularne od lat pelargonie oraz petunie. Które wybrać, jak o nie dbać i łączyć z innymi kwiatami? Poznajcie kilka cennych wskazówek.
Kiedy już posegregujemy ubrania w naszej szafie, przechodzimy do drugiego etapu, czyli ich zagospodarowania. To ważna lekcja odpowiedzialności za nasze rzeczy, podczas której warto szukać ekologicznych rozwiązań.
11 kg ubrań - tyle każdego roku wyrzuca na śmietnika przeciętny Europejczyk. Najwięcej odzieżowych śmieci generują Włosi, znacznie mniej generujemy ich w Polsce, średnio 0,3 kg na osobę.
Tylko w ciągu jednego roku na pustynię Atakama w Chile trafia aż 60 tys. ton nowych i zużytych ubrań. To tyle co 1500 pełnych ciężarówek! Ubrania zamiast trafić do drugiego obiegu, tworzą gigantyczne wysypisko śmieci.
Polacy zużywają średnio 160 kg plastikowych opakowań rocznie. Znaczną część stanowią butelki jednorazowe. Na całym świecie każdego roku produkuje się ich tyle, że ustawione jedna na drugiej sięgnęłyby Słońca. To ogromne obciążenie dla naszego środowiska!
W Święta Wielkanocne nie może zabraknąć jajek! A skoro dużo ich teraz kupujemy, to zostaje nam równie dużo papierowych wytłaczanek. Zamiast wyrzucać je do kosza, można odpady przemienić na coś oryginalnego oraz praktycznego. Poznajcie 5 ciekawych pomysłów.
Kiedy do kalendarzowej wiosny zostało już tylko kilka dni, warto wcześniej przygotować własnoręcznie wykonane donice na kwiaty z materiałów z odzysku. Posadzone w nich rośliny ozdobą nasze wnętrze, balkon lub taras. Jak to zrobić krok po kroku?
Dbanie o własną higienę wiąże się ze sporym zużyciem jednorazowych produktów często nienadających się do recyklingu. Każdego dnia produkuje się aż 1,3 miliardów wacików, które po krótkim czasie trafiają do kosza na śmieci. Dlatego coraz więcej zwolenników zyskują kosmetyki oraz środki higieniczne wielokrotnego użytku zmniejszające górę powstających odpadów. Jakie produkty znajdziemy w wielorazowej wersji? Możliwości jest sporo.
Nie tylko dobra lista zakupów czy wcześniejsze planowanie posiłków, zmniejsza ilość marnowanej żywności. Kluczem do sukcesu jest też właściwe jej przechowywanie. Okazuje się, że miska na owoce, która znajduje się w większości naszych domów, to nie najlepszy sposób na zachowanie ich świeżości. Dlaczego?
Czy w Waszej domowej apteczce panuje chaos? Trzymacie przeterminowane leki, bo nie wiecie, gdzie je wyrzucić? Leki to odpady niebezpieczne, dlatego warto znać zasady ich segregacji. Regularne przeglądanie półki z lekami pomoże również utrzymać w niej porządek.
Dopiero co zaczęliśmy Nowy Rok, a już mamy koniec stycznia. Pewnie mieliście długą listę postanowień do realizowania, w tym również tych ekologicznych.... Jeśli jeszcze nie zaczęliście działać lub macie chwilowy brak inspiracji, mamy dla Was kilka ciekawych ekoporad, które w prosty sposób możecie wdrożyć we własnym domu.
Jak być bardziej eko w Nowym Roku? Aby nie obciążać naszej planety, warto zacząć już dziś wdrożyć noworoczne postanowienia i przestrzegać kilku istotnych zasad.
Jaką choinkę wybrać na święta? Większość z nas wybiera pomiędzy sztuczną a żywą. Może jednak warto zmienić przyzwyczajenia i spróbować zrobić własne drzewko? W dodatku oryginalne, tanie i ekologiczne. Wystarczy tylko trochę kreatywności i kilka prostych dodatków. Mamy dla Was 5 alternatywnych pomysłów.
Choć nie mamy 45 kategorii odpadów jak mieszkańcy Kamikatsu, to niejednokrotnie sortowanie odpadów w domu sprawia nam kłopot. Podstawą skutecznej segregacji jest wyrobienie dobrych nawyków oraz właściwa organizacja przestrzeni, która ułatwi nam to z pozoru trudne zadanie.
Aż na 45 kategorii segreguje się odpady w japońskim mieście Kamikatsu! W Polsce nie jest to aż tak trudne, jednak tak samo ważne i potrzebne.
W ramach kampanii społecznej „Czysta Polska zaczyna się w Twoim domu”, od 1 września nowe spoty Stowarzyszenia będzie można zobaczyć na kanałach nadawanych przez Telewizję Polsat.
Papier może być przetwarzany nawet 7 razy, co niesie ze sobą wiele korzyści. Nie tylko chronimy lasy, ale też zużywamy mniej wody, energii i w mniejszym stopniu zanieczyszczamy środowisko. Z jednej tony makulatury możne powstać aż 900 kg papieru. Dlatego warto wiedzieć, jak właściwie go segregować, aby nie utrudniać procesu recyklingu.
Tylko z pozoru segregacja szkła jest prosta i oczywista. Okazuje się jednak, że szkło szkłu nie równe, dlatego bardzo często popełniamy podstawowe błędy, zakłócając w ten sposób proces recyklingu. Jak segregować szkło w poprawny sposób? Mamy kilka cennych podpowiedzi.
W pracy spędzamy większość dnia, a tygodniowo nawet powyżej 40 godzin. Część z nas pracuje w domu, ale także w biurze, gdzie warto zadbać o środowisko. Co zrobić, by w miejscu pracy zużywać mniej plastiku? Mamy kilka praktycznych pomysłów.
Pamiątki z wakacji to stały punkt każdej podróży. Okazuje się jednak, że niektóre z nich zamiast miłych wspomnień mogą przysporzyć nam mnóstwo kłopotu. A dodatkowo szkodzić lokalnej przyrodzie i przyczyniać się do zmniejszenia jej bioróżnorodności. Dlatego przed wyjazdem do innego kraju warto wiedzieć, czego nie możemy zabrać ze sobą z powrotem do domu.
Początek wakacji to dobry moment, by zrobić coś dobrego dla planety. Podejmij wyzwanie #LipiecBezPlastiku i w kilku prostych krokach ogranicz odpady z tworzyw sztucznych w swoim domu, w pracy oraz na wakacjach.
Owady tracą naturalną przestrzeń do życia, co ma wpływ na zmniejszenie ich populacji. Warto więc zadbać o miejsce, gdzie mogą zdobywać pokarm, rozmnażać się i przetrwać zimę. Idealnym rozwiązaniem jest w tym wypadku hotel dla owadów, który można zawiesić w miejskim parku, na osiedlu, we własnym ogródku lub na balkonie. Co jednak powinniśmy o nim wiedzieć?
Choć pogoda na majówkę zapowiada się w kratkę, warto skorzystać z chwili wolnego i spędzić czas aktywnie na świeżym powietrzu. Jak to zrobić, aby długi weekend upłynął nam zdrowo, przyjemnie i w zgodzie z naturą? Mamy dla Was kilka cennych wskazówek.
Kawałek natury na własnym podwórku? Jesteśmy za! Wystarczy posiać łąkę kwietną zamiast tradycyjnego trawnika. Co zrobić, by ubarwiła przestrzeń obok osiedla lub naszego domu? Podpowiadamy krok po kroku, jak ją wysiać i pielęgnować.
Konsumenci powoli dostrzegają szkodliwe oddziaływanie produkcji ubrań i doceniają modę z drugiej ręki. Podobnie zaczynają myśleć wielkie firmy modowe, ale też poszczególni projektanci, którzy potrafią zaskakiwać swoimi pomysłami, tworząc kreacje w duchu "zero waste".
Możemy zrobić to samodzielnie, bez dodatkowego sprzętu i nowoczesnych technologii. Wystarczy pomysł i zużyty przedmiot, któremu podarujemy drugie życie, a przy okazji stworzymy coś wyjątkowego. Na tym właśnie polega upcykling, czyli wyższa forma recyklingu, która zyskuje coraz więcej kreatywnych zwolenników.
Kiedy smog doskwiera nam w sezonie grzewczym i ciężko nam przewietrzyć pomieszczenie, inwestujemy w rozmaite oczyszczacze powietrza. Ich zasięg jest niestety ograniczony, oprócz tego pochłaniają dodatkową energię. Dlatego świetną alternatywą dla oczyszczaczy są domowe kwiaty, czyli naturalne filtratory powietrza.
Ostatnie wskazówki Polskiego Alarmu Smogowego prezentowane w ramach kampanii "Ciepło od zaraz" dotyczą tego, jak w obliczu rosnących cen energii ograniczyć zużycie prądu, a tym samym swoje rachunki.
Dzięki kolejnym wskazówkom Polskiego Alarmu Smogowego, dowiecie się jak chronić zasoby wody, zmniejszyć zużycie energii, a przy okazji obniżyć swoje rachunki.
W tym tygodniu bierzemy pod lupę okna, przez które zimą ucieka nam sporo ciepła. Co zrobić, aby zamiast utraty energii, okna stanowiły solidną barierę przed chłodem? Zacznijmy od 3 prostych kroków polecanych przez audytora energetycznego Polskiego Alarmu Smogowego.
Według audytora energetycznego Polskiego Alarmu Smogowego spore oszczędności ciepła w naszych domach przynosi odpowiednie przygotowanie i użytkowanie grzejnika.
Polski Alarm Smogowy wraz z audytorem energetycznym - Tomaszem Fisherem pokazują, jak prosto i tanio oszczędzać w domu energię. Pierwsza część porad to 4 kroki dotyczące temperatury:
„Ciepło od zaraz!” - to hasło przewodnie nowej kampanii Polskiego Alarmu Smogowego. Jak ograniczyć koszty ogrzewania domu i wody w 15 prostych krokach? W najbliższych tygodniach przedstawimy sposoby na oszczędzanie energii rekomendowane przez Polski Alarm Smogowy.
Walczą z zimową chandrą, są odporne na zimno i zdobią nasz ogród bez względu na porę roku. Rośliny zimozielone, bo o nich właśnie mowa, to idealne wyjście dla tych, którzy nawet poza sezonem chcą mieć za oknem zielono. Co prawda rośliny te tracą liście, robiąc to bardzo stopniowo, ale w miejscu ubytków wyrastają zupełnie nowe listki. Wśród nich są też gatunki utrzymujące liście od 3 do nawet 11 lat.
Według WHO zmiany klimatu stają się jednym z największych zagrożeń dla życia i zdrowia ludzi, zarówno tego fizycznego jak i psychicznego.
Choć styczeń kojarzy nam się głównie z odpoczynkiem od prac ogrodowych, to warto jednak pamiętać o prostych czynnościach, dzięki którym nasze rośliny na wiosnę obudzą się do życia w dobrej formie.
Wideorozmowy zagościły na dobre w naszej codzienności na skutek pandemii. Choć edukacja przez Internet nie jest najlepszym rozwiązaniem dla dzieci i młodzieży, które potrzebują do kształcenia bezpośredniego kontaktu z nauczycielami, rówieśnikami i środowiskiem szkolnym, to jednak możliwość spotkania online rozwiązuje szereg innych problemów i w dodatku jest ekologicznym sposobem kontaktu.
Koniec roku to czas na podsumowania oraz wyznaczanie celów na przyszłość. Do swojej listy zadań warto dopisać te, które wiążą się z ochroną naszej planety. Nie muszą to być wielkie przedsięwzięcia, wystarczą drobne zmiany nawyków, które zsumowane przyniosą spore efekty. Proponujemy 6 prostych sposobów, jak w nadchodzącym roku być jeszcze bardziej eko!
Pięknie pachnie i tworzy niepowtarzany klimat świąt. Niejeden z nas chce mieć żywą choinkę w swoim domu.
Każdego roku scenariusz się powtarza. Obiecujemy sobie, że zrobimy listę prezentów, że wcześniej wybierzemy się na zakupy. Ostatecznie i tak pędzimy kupić cokolwiek na ostatnią chwilę, aby zdążyć z podarunkami na Boże Narodzenie.
Glina, słoma i drewno, to naturalne materiały budowlane, z których powstają domy przyjazne naszemu środowisku. W dodatku są niskoemisyjne i energooszczędne, a jeśli chodzi o koszty surowców to też ekonomiczne.
Sejm przyjął ustawę, która na dwa lata pozwala zawiesić normy jakości węgla. Jednocześnie na początku października Polska Grupa Węglowa (PGW) uruchomiła sprzedaż miału węglowego. Do tego wysokie ceny gazu czy spowolniona realizacja wymiany szkodliwych kopciuchów to tylko wstęp do zimy, w którym smog może być jeszcze bardziej trujący niż kiedykolwiek wcześniej. Czym więc ogrzewać domy, aby koszty nas nie przerosły, a jednocześnie nie truć innych i samych siebie?
5 porcji, czyli w sumie 400 gramów owoców i warzyw, tyle według Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy spożywać każdego dnia, aby zachować zdrowie i dostarczyć organizmowi cenne składniki odżywcze. A dieta pełna owoców i warzyw to również ochrona naszego środowiska.
Elektrośmieci to zużyte sprzęty elektroniczne i elektryczne. Jako odpady, które zawierają substancje toksyczne, stanowią zagrożenie dla środowiska. Z drugiej strony są źródłem cennych surowców, które warto odzyskać. Dlatego trzeba pamiętać jak istotna jest odpowiednia utylizacja tych odpadów oraz ich dalszy recykling.
Aplikacja Czysta Polska może stać się towarzyszem dla każdego, zarówno członków Stowarzyszenia, jak i wszystkich zainteresowanych sprawami środowiska.
Początek listopada to ostatni moment na porządki w ogrodzie i przygotowanie roślin do zbliżającej się zimy. Warto jednak pamiętać o tym, aby nasze prace nie szkodziły środowisku, zwłaszcza, jeśli chodzi o pielęgnację przydomowego trawnika czy sprzątanie liści.
Słowa znanego ekologa René Jules Dubos "Myśl globalnie, działaj lokalnie" to kierunek działań jaki powinniśmy obrać, patrząc na swój przydomowy ogródek czy najbliższą okolicę. Te z pozoru małe kroki i drobne zmiany mają duże znaczenie dla całego środowiska.
Przed nami weekendowe babie lato, warto więc wykorzystać ostatnie promienie słońca, organizując piknik nad jeziorem czy spacer po lesie. Podczas takiego wypadu minimalizujmy swój szkodliwy wpływ na środowisko i starajmy się odpoczywać w zgodzie z otaczającą nas naturą.
Początek października to czas jesiennych zbiorów, porządkowania ogrodu, ale też idealny moment na sadzenie roślin, które zakwitną już przyszłym sezonie.
Dzień bez samochodu, który obchodzimy co roku 22 września, to świetna okazja, aby zostawić auto w garażu i wybrać bardziej ekologiczne środki transportu. Warszawa, Poznań, Gdańsk czy Toruń to tylko kilka z wielu polskich miast, które oferują w tym dniu darmowe przejazdy komunikacją miejską.
Sprzątanie, grabienie liści, zabezpieczanie roślin na zimę - z tym zwykle kojarzy nam się jesień w ogrodzie. Każdy ogrodnik jednak wie, że to czas intensywnej pracy i co może dziwić - sadzenia części roślin. Wyjaśniamy dlaczego już jesienią warto przygotowywać się do następnego sezonu i o co szczególnie teraz powinniśmy zadbać w naszym ogrodzie.
Początek roku szkolnego to czas pełen wyzwań i pracy, zarówno dla dzieci jak i samych rodziców. Jednym z ważnych punktów na liście zadań do wykonania jest skompletowanie odpowiedniej wyprawki dla naszych pociech. Zanim ruszymy szturmem do sklepu, gdzie oferta zeszytów, kredek i kolorowego papieru kusi nas już od połowy wakacji, opracujmy plan działania, aby nie popaść w szał szkolnych zakupów.
Podczas domowych porządków często sięgamy po silne środki czyszczące, które nie są dobre ani dla naszego zdrowia, ani dla środowiska. Jak jednak sprzątać, aby osiągnąć zadowalający efekt i przy okazji nie szkodzić planecie? Przygotowaliśmy dla was klika wskazówek, które pozwolą uczynić wasze sprzątanie bardziej eko.
Problem marnowania żywności jest powszechny i dotyczy głównie państw wysokorozwiniętych. Według analizy dotyczącej marnowania żywności przygotowanej przez Najwyższą Izbę Kontroli, w Polsce każdego roku marnuje się niemal 5 mln ton żywności.
Zarówno człowiek, jak i zwierzęta są uzależnieni od funkcjonowania pszczół oraz innych owadów zapylających.
Parki miejskie to publiczna, zielona przestrzeń, która odgrywa bardzo istotną rolę. Tutaj spotykamy się ze znajomymi lub rodziną, spacerujemy z dziećmi lub uprawiamy sport na świeżym powietrzu.
Oprócz licznych obowiązków, posiadanie swojego skrawka ziemi, zapewnia nam szereg możliwości i jednocześnie dobrze wpływa na nasze życie.
Przydomowy ogród może nam dać wiele korzyści, pod warunkiem, że prowadzimy go w ekologiczny sposób. Choć ciężko wyobrazić sobie pielęgnację roślin bez chemii i sztucznych nawozów, to jednak warto spróbować. Stawką są zdrowe plony oraz dobro naszej przyrody.
Wśród naszych rodaków w ostatnich latach znacznie wzrosła świadomość, tego jak zdrowa żywność wpływa na nasze zdrowie, a także środowisko. Pandemia jeszcze bardziej nasiliła te tendencje. Polacy zdają sobie sprawę, że ekologiczna żywność jest źródłem zdrowia i odporności. Dlatego coraz częściej zaczęli wybierać produkty ekologiczne, a przede wszystkim świeże.
Pewnie niewielu z nas myśli o tym, jak nasza codzienna dieta wpływa na obecnie trwający kryzys klimatyczny. Dane z raportu WWF pokazują, że produkcja żywności, a zwłaszcza hodowla zwierząt, odpowiada aż za jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych na świecie.
Często załatwiamy w ten sposób ważne sprawy i trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie współczesnego świata bez tej formy komunikacji. Zdarza się jednak tak, że wiadomości wysyłamy zupełnie niepotrzebnie albo odpowiadamy jednym słowem lub emotikoną. Warto z tego zrezygnować, bowiem każdy wysłany i przechowywany e-mail powoduje... globalne ocieplenie. Dlaczego tak się dzieje?
Choć sprzątanie to dla wielu z nas żmudny i niezbyt przyjemny obowiązek, możemy w prosty sposób uczynić je nieco mniej uciążliwym zajęciem. Wystarczy chemiczne preparaty do czyszczenia zamienić na pięknie pachnący i w pełni ekologiczny środek na bazie owoców. Przygotujesz go w kilka chwil, a efekt pozytywnie cię zaskoczy!
Łączy rozrywkę i wiedzę z zakresu ekologii, informuje o jakości powietrza i pozwala zapisać się do Stowarzyszenia - to i jeszcze wiele innych możliwości oferuje aplikacja Lepsza Polska. POBIERZ ją za darmo ze sklepu Google Play i App Store. Pamiętaj Lepsza Polska zaczyna się w Twoim domu i Twoim smartfonie!