Żurawie gromadzą się nad Wisłą. Zimowy fenomen zaskoczył ornitologów

Kilka tysięcy żurawi nocuje na wiślanych wyspach. Ornitolodzy przyznają, że pierwszy raz obserwują takie zjawisko. Ptaki nie odleciały na dalekie zimowska i w dodatku kumulują się w okolicy swoich terenów lęgowych. Czy wpływ na to mają zmiany klimatu?

Tysiące żurawi na wiślanych wyspach – nowe zjawisko

Od kilku lat ornitolodzy obserwują nietypowe zachowanie żurawi. Choć zazwyczaj ptaki te odlatują na zimowiska do cieplejszych rejonów, to jednak ostatnio coraz częściej decydują się pozostać w Polsce. Oprócz tego, obecnie tysiące osobników nocuje na wiślanych wyspach, co do tej pory nie było powszechne. Zdaniem eksperta z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP), Łukasza Wardeckiego, jest to zupełnie nowe zjawisko, które nie miało wcześniej miejsca.

Zmiany klimatu a zachowanie żurawi

Eksperci wiążą ten trend z postępującymi zmianami klimatu. Coraz cieplejsze i bezśnieżne zimy sprawiają, że żurawie nie tylko rezygnują z długich wędrówek, ale także pozostają w pobliżu swoich terenów lęgowych. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym noclegom nad Wisłą są wyższe temperatury oraz niski poziom wody, który tworzy dla nich dogodne warunki.

 

Bezpieczne schronienie na wiślanych wyspach

Ornitolodzy szacują, że między Warszawą a Płockiem nocuje nawet trzy tysiące żurawi. Niski stan wody w Wiśle sprzyja powstawaniu piaszczystych wysp, które stanowią dla nich bezpieczne miejsce na nocleg. Podobne zjawisko można zaobserwować w przypadku mew, których liczebność w tych rejonach również wynosi kilka tysięcy osobników. W przeszłości, gdy rzeki w zimie zamarzały, ptaki zmuszone były do migracji, ponieważ traciły dostęp do pożywienia. Dziś, przy łagodniejszych zimach, Wisła i inne rzeki w Polsce nie pokrywają się lodem, co sprawią, że ptaki pozostają na miejscu.

Nowa rzeczywistość dla ptaków i naukowców

Zmiany klimatu wywierają coraz większy wpływ na świat przyrody. Zachowanie żurawi jest tego najlepszym przykładem – ptaki dostosowują się do nowych warunków, zmieniając swoje nawyki migracyjne. To zaskakujące zjawisko wymaga dalszych badań, ale jedno jest pewne: klimat wpływa nie tylko na ludzi, ale również na zwierzęta, które szukają sposobów na przetrwanie w zmieniającym się świecie.

Więcej o zimujących na Wiśle żurawiach w materiale z programu "Czysta Polska":


Źródło: Polsat News - program "Czysta Polska"
Oprac. Karolina Pawłowska
Fot. Polsat News. pixabay.com/ Slavicsly/ nature_with_eshan