Zobacz czym oddychasz - mobilne płuca PAS znowu czarne
W kończącym się sezonie grzewczym 7 mobilnych instalacji dotarło do 63 lokalizacji na terenie 9 województw, pokazując społecznościom jak zanieczyszczenia obecne w powietrzu osadzają się w naszych płucach. Do kampanii po raz kolejny dołączyło również Stowarzyszenie Program Czysta Polska.
Mobilne płuca ustawiane na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach, pokrywały się pyłem i w zależności od poziomu zanieczyszczenia powietrza - przybierały grafitowy, a nawet czarny kolor. W ten sposób mieszkańcy na własne oczy mogli zobaczyć, czym tak naprawdę oddychają w swoim mieście.
Pomimo lekkiej i wietrznej zimy mobilne płuca pokazały, że powietrze w wielu miejscowościach jest fatalnej jakości. Wystarczy spojrzeć na kolor jaki przybierają płuca po dwóch tygodniach “oddychania” w smogowych miejscowościach. Grafitowy kolor w Czerwionce-Leszczyny, czarny w Chełmcu czy Zabrzu pokazuje, że w bezwietrzne dni smog ma się bardzo dobrze. Ale nie tylko gminy ze Śląska czy Małopolski zmagają się ze smogiem. Spośród 63 lokalizacji najciemniejszy kolor przybrały płuca ustawione w Bydgoszczy, w dzielnicy Miedzyń - mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.
Nie bez powodu kampania Polskiego Alarmu Smogowego kończy się w Krakowie, który stanowi świetny przykład walki ze smogiem. Przez wprowadzenie zakazu spalania węgla i drewna, stężenie pyłów oraz rakotwórczego benzoapirenu spadło w mieście o ponad 40 proc. W jednej z dzielnic Krakowa, w ciągu ostatnich 10 lat zmniejszyła się też liczba dni smogowych ze 116 do 40!
Przed nami wiosna i lato, czyli najlepszy moment, aby przygotować się do kolejnego sezonu grzewczego i wymienić kopciuchy na ekologiczne źródła ciepła. Mamy jeszcze sporo do zrobienia, bo w Polsce wciąż kopci aż 3 mln bezklasowych kotłów.
Wymiana tego typu urządzeń na nowoczesne ogrzewanie, wraz z inwestycjami poprawiającymi efektywność energetyczną domów rozwiąże nie tylko problem fatalnej jakości powietrza w Polsce ale również przyniesie realne korzyści gospodarstwom domowym w postaci niższych rachunków za ogrzewanie - wyjaśnia Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.
PAS namawia właścicieli domów jednorodzinnych ogrzewanych “kopciuchami” do skorzystania z programu Czyste Powietrze, dzięki któremu można pozyskać dotacje do 66, 99 lub 135 tysięcy zł, w zależności od poziomu zarobków.
Do kampanii Polskiego Alarmu Smogowego po raz kolejny dołączyło Stowarzyszenie Program Czysta Polska, które wspierało tę inicjatywę również w 2019 roku.
Źródło: Polski Alarm Smogowy
Fot. Polski Alarm Smogowy