W Nowym Roku zaczynam od siebie!
Koniec roku to czas na podsumowania oraz wyznaczanie celów na przyszłość. Do swojej listy zadań warto dopisać te, które wiążą się z ochroną naszej planety. Nie muszą to być wielkie przedsięwzięcia, wystarczą drobne zmiany nawyków, które zsumowane przyniosą spore efekty. Proponujemy 6 prostych sposobów, jak w nadchodzącym roku być jeszcze bardziej eko!
1. Zrezygnuj z wody butelkowanej i pij kranówkę
Blisko 3/4 Polaków wciąż sięga po wodę butelkowaną, bojąc się stanu czystości kranówki. To błąd, bo udowodniono, że ta jest nie tylko w 100 proc. zdatna do picia, ale dodatkowo zawiera mnóstwo minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co ciekawe, z wszystkich dostępnych na polskim rynku wód, zaledwie 30 proc. ma lepszy skład, niż woda z kranu. W dodatku jest tańsza i bardziej ekologiczna – rezygnując z zakupu plastikowych opakowań, przyczyniasz się do dbania o środowisko naturalne.
2. Na zakupy z listą i własną torbą
Mimo wzrostu cen żywności, Polacy wciąż marnują spore ilości jedzenia. Do śmietników najczęściej trafia pieczywo, owoce i warzywa, produkty mięsne oraz mleczne. Niestety Polacy bardzo często kupują na zapas, co najbardziej widać w okresie świątecznym, kiedy marnujemy nawet 3 razy więcej jedzenia. Dlatego przed zakupami warto przygotować listę dań oraz potrzebnych produktów. Nie zapomnijmy też wziąć do sklepu wielorazowej torby i woreczków na warzywa i owoce. Z kolei artykuły takie jak sery, wędliny czy mięso możemy dostać na wagę do własnego pojemnika, który po powrocie umyjemy i użyjemy ponownie.
3. Oszczędzaj energię w swoim domu
W obliczu rosnących cen prądu, coraz częściej szukamy nowych sposobów na ograniczenie jego zużycia w naszych domach. Jak się okazuje oszczędzanie energii elektrycznej pozwoli zatrzymać sporo gotówki w portfelu i jednocześnie ograniczyć szkodliwą emisję gazów cieplarnianych. Pierwsza, prosta sprawa, o której często zapominamy, to gaszenie światła w miejscach, których jest ono zupełnie niepotrzebne. Druga to wymiana żarówek na energooszczędne, montaż punktowego światła oraz czujników ruchu. Oszczędności można szukać także w sprzętach pozostawionych w trybie standby. Wyłączmy zatem wszystkie diody i pozostawione w kontaktach ładowarki.
4. Odpoczywaj w zgodzie z naturą
Niestety w Polsce uczymy się dopiero ekologicznego podróżowania. Zarówno na plażach, w lasach i w parkach zostawiamy po sobie mnóstwo odpadów. Zaśmiecanie terenów psuje estetyczne wrażenia oraz zagraża żyjącym w pobliżu zwierzętom. Podczas urlopu minimalizujmy więc swój szkodliwy wpływ na środowisko i starajmy się odpoczywać w zgodzie z otaczającą nas naturą. Stawiajmy na bliższe podróże, sprzątajmy po sobie, używajmy wielorazowych naczyń i wybierajmy bardziej ekologiczne środki transportu.
5. Zamień 4 koła na rower!
Na całym świecie miliony samochodów emitują szkodliwe spaliny, generują hałas, stanowią zagrożenie dla dzikich zwierząt, a przede wszystkim negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Nie ulega wątpliwości, że najbardziej ekologiczną alternatywą dla czterech kółek jest podróżowanie rowerem. Do pracy, na wycieczkę, do sklepu lub na spotkanie - dojedziemy nim wszędzie, bez korków, bez stresu i z korzyścią dla zdrowia. A zalet z jazdy na rowerze jest jeszcze więcej! Hartuje organizm, rzeźbi sylwetkę, poprawia krążenie i relaksuje. Jest tani w naprawie i eksploatacji, a przede wszystkim nie szkodzi naszej planecie.
6. Zrób coś dla roślin i zwierząt
Na koniec trochę kontaktu z przyrodą. Jak pokazała akcja naszego Stowarzyszenia "Czyste, Zielone Miasta" każdy z nas może posadzić swoje drzewko lub posprzątać najbliższą okolice, chociażby podczas zwykłego spaceru. Zamiast krótkiego strzyżenia trawnika posadźmy łąkę kwietną, do której chętnie przylecą pożyteczne owady. Żyjmy też w symbiozie z ptakami, zakładając im budki lęgowe. A głodne jeżyki pochłoną z naszego otoczenia uporczywe komary. Zostawmy też trochę miejsca w ogrodzie dla drobnych zwierzaków, zwłaszcza jesienią, gdzie pod usypaną stertą liści, chętnie na zimę schowają się jeże.
Wejdźmy w Nowy Rok z ekologiczną energią i spróbujmy stawić czoła postawionym wyzwaniom. Z naszymi poradami z pewnością będzie prościej!
Autor: Karolina Pawłowska
Fot. Materiały promocyjne Stowarzyszenia Program Czysta Polska/ pixabay.com/ Skitterphoto/ kc0uvb/ Pexels/ freestocks-photos/ Alexas_Fotos/