Sposób na wiecznie zielony ogród
Walczą z zimową chandrą, są odporne na zimno i zdobią nasz ogród bez względu na porę roku. Rośliny zimozielone, bo o nich właśnie mowa, to idealne wyjście dla tych, którzy nawet poza sezonem chcą mieć za oknem zielono. Co prawda rośliny te tracą liście, robiąc to bardzo stopniowo, ale w miejscu ubytków wyrastają zupełnie nowe listki. Wśród nich są też gatunki utrzymujące liście od 3 do nawet 11 lat.
Rośliny zimozielone nie są zbyt wymagające, ale przy mało śnieżnych zimach należy pamiętać o ich podlewaniu. Służą jako tło dla innych roślin, lubią przycinanie, sprawdzą się także jako żywopłot. Zimozielone są wszystkie rośliny iglaste z wyjątkiem modrzewia. Oprócz tego niektóre drzewa i krzewy liściaste, trawy, pnącza oraz byliny. Które warto mieć w swoim ogrodzie? Oto kilka przykładów:
Różanecznik (rododendron) - jeden z najpiękniejszych krzewów kwitnących, wśród których znajdują się gatunki zimozielone. Ma duże, skórzaste liście oraz dzwonkowate kwiaty, które pojawiają się w maju. Uwielbia rosnąć w towarzystwie roślin, które podobnie reagują na klimat miejsca i warunki glebowe. Dobrze czuje się w niezbyt nasłonecznionych stanowiskach, w glebie luźnej, próchniczej i kwaśnej. Najlepiej sadzić go wiosną aż do maja lub na początku jesieni, gdy jest jeszcze w miarę ciepło. W związku z tym, że ma dosyć płaski system korzeniowy trzeba dbać o jego wilgotność. Wiosną i latem należy pamiętać o obrywaniu przesuszonych kwiatów, z kolei zimą, gdy brakuje śniegu warto go dobrze podlać przed zbliżającymi się przymrozkami.
Bukszpan - nie traci liści i jest zielony przez cały rok. Bardzo dobrze znosi przycinanie, które należy wykonać dwa razy w roku, na wiosnę i jesienią. Dlatego idealnie sprawdzi się jako nasz ogrodowy żywopłot. Lepiej czuje się w miejscach cienistych i półcienistych. W zimie nie potrzebuje okrywania. Jedyne o czym należy pamiętać, to że bukszpan jest rośliną trującą (we wszystkich swoich częściach).
Turzyca - w zimowym ogrodzie pięknie prezentują się delikatnie pokryte szronem lub śniegiem trawy. Szeroki wybór odmian, bo jest ich ok. 2000, oferuje nam turzyca. Gęste kępy, nowoczesny wygląd tarasu zagwarantuje nam turzyca biczykowata. W zależności od odmiany może mieć kolor zielony, miedziany lub brązowo-czerwony. Wymaga miejsca osłoniętego. Jest odporna na mrozy, ale liście może uszkadzać słońce oraz gwałtowne zmiany temperatury pod koniec zimy i na przedwiośniu. Dlatego jesienią warto zabezpieczyć ją lekkim przykryciem z liści.
Ostrokrzew - to zimozielony krzew z błyszczącymi liśćmi o nieregularnym kształcie i nielicznymi kolcami na brzegach. W Polsce popularną odmianą jest ostrokrzew kolczasty, który ciężej znośni niskie temperatury. Ma on czerwone, pestkowe, trujące owoce, które po zjedzeniu mogą wywołać bóle brzucha oraz wymioty. Bardziej odporna na mrozy jest odmiana męska Silver Queen, która w dodatku nie posiada owoców. Dobrze rośnie na stanowiskach zacienionych, w glebach próchniczych i wilgotnych. Z łatwością można go przycinać, dlatego jako żywopłot sprawdzi się doskonale. A w otoczeniu śniegu będzie idealną ozdobą naszego ogrodu.
Cis - często gości w naszych ogrodach, bo podobnie jak bukszpan można go dowolnie formować i tworzyć ciekawe kompozycje. Żeńskie okazy pokrywają czerwone owoce, których osnówki (jadalna część cisu), ze względu na przyjemny i słodki smak, są przysmakiem ptaków. Warto jednak pamiętać, że poza osnówką cała roślina jest trująca. Cis nie wymaga dużo światła, lubi stanowiska cieniste i półcieniste, glebę wilgotną oraz wapienną. Jest rośliną długowieczną, nie bez powodu najstarszym drzewem w Polsce jest cis Henryk z Henrykowa Lubańskiego, którego wiek szacuje się nawet na 1300 lat!
Laurowiśnia - wiecznie zielone drzewko lub krzew, z pewnością ozdobi nasz ogród także w zimie. Wszystko za sprawą swoich skórzastych, błyszczących i eliptycznych liści przypominających liście wawrzynu - skąd bierze swą nazwę. Roślina nie ma specjalnych wymagań, wyrośnie niemal wszędzie, szczególnie lubi glebę lekko kwaśną i bogatą w składniki pokarmowe. Najlepiej czuje się w miejscach cienistych lub półcienistych. Rośnie powoli ale całkiem szeroko, przez co świetnie sprawdza się jako żywopłot. W maju pokrywa się drobnymi, białymi i pachnącymi kwiatkami zebranymi w grona. Roślina jest odporna na zanieczyszczenia, dlatego dobrze czuje się w mieście. Do najbardziej mrozoodpornych zalicza się odmiana Caucasica.
Autor: Karolina Pawłowska
Fot. pixabay.com/ mariya_m/ Mylene2401/ Kapa65/ McStone/ CalinM/ Peggychoucair/ Hans