Sosnowiec. Zielone innowacje
Sosnowiec był 65 miastem na trasie 3. edycji „Czystych, Zielonych Miast”, gdzie 26 października odbył się finał naszej akcji. Podczas wydarzenia posadziliśmy aleję drzew przekazanych przez Lasy Państwowej – partnera akcji. Jak na finał przystało, nie zabrakło ekologicznych atrakcji, w których chętnie uczestniczyli mieszkańcy Sosnowca.
Finał 3.edycji akcji „Czyste, Zielone Miasta” zapadnie w naszej pamięci – dopisała nam jesienna pogoda, wspaniali uczestnicy oraz wyjątkowe miejsce wydarzenia– Egzotarium w Ogrodzie Botaniczono – Zoologicznym w Sosnowcu. Wraz z włodarzami miasta oraz mieszkańcami posadziliśmy aleję drzew złożoną z dębów, buków oraz lip. Mieszkańcom przekazaliśmy także tysiące sadzonek m.in. lipy, dębu, buka, sosny czarnej, sosny zwyczajnej, modrzewia, wiązu.
Sadzenie drzew, warsztaty przesadzania roślin i tworzenia roślinnych bomb z nasion, pokaz drona antysmogowego, tworzenie mini hoteli dla owadów - takie atrakcje czekały na uczestników wydarzenia. Wspólnie udaliśmy się także na spacer po Parku Bioróżnorodności i wzięliśmy udział w zajęciach z rozpoznawania drzew po liściach i obliczaniach ich wieku. W naszych działaniach wspierał nas prezydent Sosnowca – Arkadiusz Chęciński.
Zielone innowacje
Sosnowiec - miasto w województwie z śląskim, którego historia sięga czasów piastowskich - jest kojarzony przede wszystkim jako miejscowość przemysłowo-handlowa, a w czasach Polski Ludowej górniczo-hutnicza. Jednak w ostatnich latach podejmowane są tam liczne inicjatywy proekologiczne w celu poprawy jakości życia mieszkańców, ochrony środowiska naturalnego, efektywności energetycznej. Na przykładzie Sosnowca - i jego przeobrażającego się krajobrazu - dobrze widać, jak zmienia się społeczna świadomość ekologiczna.
Miasto postawiło na rozwój terenów zielonych, m.in. poprzez zakładanie parków i ogrodów deszczowych. W Parku Tysiąclecia nasadzono tysiące roślin i drzew, stworzono nowe ścieżki piesze i edukacyjne, wybudowano budki dla ptaków. W Zagórzu wybudowano nowy park, tuż obok Placu Papieskiego, gdzie można znaleźć fontannę oraz labirynt z krzewów. Warto wspomnieć także o przebudowie Stawików, niezwykle popularnego miejsca spacerów sosnowiczan, oraz o nowych skwerach w centrum i w mniejszych częściach miasta.
Sosnowiec postawił na elektromobilność i w tym kierunku prowadzone są zmiany w taborze miejskim. Rozwijana jest sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a komunikacja miejska jest sukcesywnie wzbogacana o nowoczesne i ekologiczne autobusy: elektryczne, hybrydowe i diesele z normą Euro 6. W sumie wydano na to ponad ćwierć miliarda złotych, a duża część tych środków pochodziła z dofinansowania zewnętrznego.
W ramach polityki proekologicznej wprowadzono w Sosnowcu program wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła, co ma na celu redukcję emisji zanieczyszczeń powietrza. Wymieniono już ponad 7000 pieców. Liczba dni z przekroczeniem wartości powietrza z ponad 100 w ciągu roku spadła do 12 w 2023 roku. Sosnowiec jest też jednym z czterech europejskich miast, które przystąpiło do kolejnej edycji projektu BeePathNet. Podjęto działania mające na celu ochronę pszczoły miodnej i dzikich owadów zapylających.
Miasto przygotowało również coś z myślą o sosnowieckich uczniach, m.in. poprzez realizację konkursu „Zielone innowacje dla szkół”. Celem akcji jest zaktywizowanie młodzieży do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu, a także rozwijanie kreatywności i wspieranie zielonych innowacji. Ostatnimi laureatami były szkoły podstawowe z pomysłami pt. „Ekostacja rowerowa dla rozrywki i dla zdrowia” oraz „Szkolny Ogród Wypoczynkowy”.
Dzięki ekologicznym przeobrażeniom Sosnowca miasto staje się bardziej atrakcyjne dla mieszkańców, inwestorów i turystów. Zwłaszcza że w mieście można znaleźć wiele atrakcji kulturalnych oraz zabytków natury sakralnej, ale także przyrodniczej. Zielone, czyste i zrównoważone przestrzenie przyciągają ludzi poszukujących wysokiej jakości życia, a firmy coraz częściej zwracają uwagę na odpowiedzialność środowiskową przy wyborze lokalizacji dla swoich inwestycji.
Autor: Przemysław Szubartowicz
Fot. Paweł Leśniak/ Materiały prasowe Telewizji Polsat