Oświęcim: dbałość o środowisko naturalne głównym priorytetem miasta
Naszą podróż po Małopolsce zakończyliśmy w Oświęcimiu, do którego z akcją „Czyste, Zielone Miasta" dotarliśmy w niedzielę, 2 października. Wspólne sprzątanie w miejskim parku przyniosło imponujący wynik - 500 kilogramów zebranych opadów.
Z uczestnikami akcji spotkaliśmy się w Parku Pokoju, gdzie towarzyszyli nam uczniowie oświęcimskich szkół oraz przedstawiciele władz miasta w tym prezydent Janusz Chwierut. Posadziliśmy w sumie 100 drzewek - jodły oraz buki, kolejne 100 sztuk sadzonek rozdaliśmy mieszkańcom. Naszej akcji towarzyszyły dodatkowe atrakcje jak ekologiczne konkursy oraz warsztaty, stoisko promocyjne miejskich wodociągów zachęcających do picia kranówki oraz stoisko Nadleśnictwa Andrychów z grami dla uczestników.
Oświęcim: dbałość o środowisko naturalne głównym priorytetem miasta
Miasto leży w Kotlinie Oświęcimskiej, przy ujściu rzeki Soły do Wisły, w pobliżu licznych stawów i jeziora Kruki. Choć głównie kojarzy nam się z wyjątkowym miejscem pamięci, którym jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, warto również pokazać bogactwo jego naturalnego krajobrazu. Tym bardziej, że obecnie obchodzony jest w Oświęcimiu Rok Troski o Środowisko Naturalne.
Najpiękniejszą częścią miasta jest oświęcimska starówka wraz z pobliskimi bulwarami oraz łęgowym lasem. Te miejsca skłaniają nie tylko do zwiedzania, ale też rekreacji i wypoczynku, gdzie w okresie letnim organizowane są rejsy kajakami po rzece Sole. W ubiegłym roku miasto oddało do użytku zrewitalizowany Park Pokoju. Zaniedbane wcześniej miejsce, pełniące naturalną barierę między pobliskim osiedlem a zakładami chemicznymi, zyskało na atrakcyjności, dzięki ciekawej aranżacji zieleni oraz nowym alejkom, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego charakteru tego miejsca.
Miasto przygotowuje się też do zagospodarowania drugiej części parku po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami. Rozważana będzie budowa tężni solankowej, stworzenie ogrodu botanicznego czy nowych tras pieszo-rowerowych. Miasto przygotowuje też ścieżkę edukacyjną w lesie łęgowym, która jest naturalnym łącznikiem pomiędzy bulwarami a parkiem Pojednania Narodów na Kamieńcu.
Dbałość o naturalne środowisko jest jednym z głównych priorytetów miasta, które inwestuje w niskoemisyjną komunikację miejską, zachęca mieszkańców do wymiany starych kotłów na nowe ekologiczne systemy grzewcze oraz prowadzi termomodernizację obiektów użyteczności publicznej. Władze miasta sporo uwagi poświęcają edukacji ekologicznej, dzięki organizowanym akcjom sprzątania okolic rzeki Soły, ekologicznym konkursom, spektaklom oraz wystawom. Oświęcim promuje również picie miejskiej kranówki, montując na ulicach miasta i we wszystkich szkołach podstawowych zdroje wody pitnej.
Autor: Karolina Pawłowska
Fot. UM Oświęcim