Ostrów Wielkopolski: miasto z sercem do ludzi, zieleni i zwierząt
Czterdziestym miastem, które odwiedziliśmy w niedzielę 30 października w ramach akcji „Czyste, Zielone Miasta" był Ostrów Wielkopolski. Wraz z mieszkańcami, uczniami i przedstawicielami Ostrowa obchodziliśmy Święto Drzewa, wspólnie sadząc lipy przy Zbiorniku Wodnym Piaski-Szczygliczka.
Oprócz 19 zasadzonych lip, Nadleśnictwo Taczanów rozdało ok. 1000 sadzonek drzewek, w tym brzozy oraz świerki. W ramach akcji „Kwiaty za graty” zebraliśmy 184 kg baterii i 290 kg elektrośmieci, za które mieszkańcy otrzymali aż 600 wrzosów. Dodatkowo przekazaliśmy 1200 cebulek kwiatów za przyniesione dary dla ostrowskiego schroniska. Naszej akcji towarzyszył konkurs na najładniejszą tabliczkę z okazji Święta Drzewa, a także wspólne sprzątania okolicy pobliskiego zalewu. A wszystko to w towarzystwie przedstawicieli miasta m. in. Pani prezydent Beaty Klimek, wiceprezydenta Mikołaja Kostki, radnych oraz licznych uczniów i mieszkańców miasta.
Ostrów Wielkopolski: miasto z sercem do ludzi, zieleni i zwierząt
Ostrów Wielkopolski to jedno z pięciu największych miast województwa wielkopolskiego, położone na Wysoczynie Kaliskiej, nad rzeką Ołobok. Ostrów może poszczycić się sporą ilością parków, które w sumie obejmują około 20 hektarów powierzchni miasta. Wśród nich warto odwiedzić Park Miejski, gdzie znajdują się liczne alejki piesze i rowerowe, staw z fontannami i tężnia solankowa, a także Park 600-lecia czy też Park 3 maja. W obrębie miasta znajduje się również Zbiornik Piaski-Szczygliczka, gdzie powstał Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny. Miejsce to przyciąga mieszkańców, ze względu na różnorodne atrakcje, począwszy od piaszczystej plaży, przez linowy Park Przygód, promenadę pieszo-rowerową wokół zalewu, aż po Park Olbrzymich Owadów.
Tylko w ciągu ostatniego roku w Ostrowie Wielkopolskim posadzono 20 tysięcy różnego rodzaju drzew i roślin. A wszystko w ramach trwającej w mieście zielono-niebieskiej rewolucji. Na miejskich budynkach regularnie montowane są panele fotowoltaiczne, przy przedszkolach powstają zbiorniki na deszczówkę. Miasto produkuje też swój zielony, ekologiczny i tańszy prąd. To w Ostrowie Wielkopolskim jako pierwszym mieście w regionie na ulice wyjechały autobusy zasilane „zieloną” energią elektryczną, wytwarzaną w procesie kogeneracji z biomasy.
Ostrów Wielkopolski dba również o swoich czworonożnych mieszkańców, dlatego w mieście powstaje specjalny Psi Park, w którym zwierzaki będą mogły swobodnie spacerować. Na terenie parku pojawią się urządzenia takie jak tunele, płotki do przeskakiwania i równoważnia, a wszystko w niebieskich, żółtych, szarych i zielonych barwach rozpoznawalnych przez pieski. Znajdą się także ławeczki, kosze na odpady i odchody zwierząt, a także latarnie solarne i stacja meteorologiczna. Tworzenie takich psich parków w miastach jest ważne, gdyż daje ono właścicielom i samym czworonogom swobodną, czystą i przyjazną przestrzeń do wspólnego odpoczynku. Pełni także rolę edukacyjną, ucząc odpowiedzialności i konieczności sprzątania po swoich pupilach. Również podczas naszej akcji odbędzie się zbiórka darów na wyposażenie Międzygminnego Schroniska w Wysocku Wielkim.
Pod koniec października tego roku w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się także wydarzenie Poznaj Wodór Roadshow, dzięki któremu mieszkańcy mogli zwiedzać wodorowe miasteczko i poznać tajniki tego niezwykłego pierwiastka. Technologie wodorowe to innowacyjna gałąź gospodarki, która rozwija się dzięki wiedzy, doświadczeniu i współpracy naukowców oraz inżynierów. Stanowią odpowiedź na czasy kryzysu klimatycznego, kiedy poszukuje się zeroemisyjnych rozwiązań bez udziału szkodliwego węgla. W specjalnym miasteczku mieszkańcy mogli zobaczyć wiele ciekawych zastosowań wodoru, począwszy od transportu przez przemysł aż po produkcję energii. Akcję współorganizował Marszałek Województwa Wielkopolskiego, obejmując tym wydarzeniem także inne miasta regionu jak Konin, Kalisz, Leszno, Piłę i Poznań.
Autor: Karolina Pawłowska
Fot. UM Ostrów Wielkopolski