Kędzierzyn-Koźle: żeglarski klimat, bioróżnorodność i walka o czyste powietrze
Kędzierzyn - Koźle to dwudzieste trzecie miasto na trasie akcji „Czyste, Zielone Miasta", które odwiedziliśmy 5 września. Podczas tradycyjnego sprzątania i sadzenia drzewek wspierali nas mieszkańcy miasta, seniorzy oraz uczniowie, którzy właśnie rozpoczęli nowy rok szkolny.
Wspólnymi siłami posadziliśmy 20 nowych drzew, a 40 sztuk przekazano mieszkańcom. Młode dęby, lipy i grusze zapewniło nam Nadleśnictwo Kędzierzyn, z kolei o wodę do podlania roślin zadbała miejska spółka wodociągowa. Uczniowie chętnie włączyli się w akcję sprzątania lasu, podczas której zebraliśmy 15 worków śmieci. Wydarzeniom towarzyszyły również warsztaty ekologiczne i konkursy przygotowane przez pracowników Związku Międzygminnego Czysty Region oraz Miejskiego Ośrodka Kultury. Uczestnicy mogli poznać zasady segregacji śmieci, przygotować woskowijki - zamienniki folii spożywczej oraz uszyć worki na warzywa i owoce świetnie zastępujące plastikowe reklamówki. Podczas akcji sprzątania i sadzenia drzewek wspierał nas wiceprezydent miasta - Artur Maruszczak.
Żeglarski klimat, bioróżnorodność i walka o czyste powietrze
Kędzierzyn-Koźle leży w województwie opolskim, w dolinie rzeki Odry oraz Kłodnicy. Miasto przecinają liczne potoki oraz pięć kanałów: Gliwicki, Ulgi, Kędzierzyn, Kłodnicki oraz Stary Kanał. Znajduje się tutaj jeden z największych portów rzecznych w Polsce z zabytkową wierzą wodociągową i zespołem portowym. To w Kędzierzynie przecinają się liczne szlaki komunikacyjne zarówno te wodne jak i kolejowe, głównie za sprawą mocno rozwiniętej gałęzi przemysłu chemicznego (Zakłady Azotowe Kędzierzyn).
Bogate tradycje żeglarskie i rozwinięte szlaki wodne dają mieszkańcom wiele możliwości aktywnego spędzania czasu na np. na sezonowych spływach kajakowych. Do rekreacji zachęcają również liczne tereny zielone, jak zabytkowy park w os. Sławęcice, który uchodził przed II wojną światową za jeden z najpiękniejszych parków w regionie. Obecnie miasto stara się przywrócić go do dawnej świetności, inwestując w renowacje alejek, małą architekturę, uporządkowanie zieleni i nowe nasadzenia. Z kolei dla najmłodszych ciekawą atrakcją jest przyrodnicza ścieżka edukacyjna, która powstała przy Plantach Kozielskich. W mieście utworzono również Centrum Ochrony Bioróżnorodności, dzięki któremu zabetonowana przestrzeń dawnego lądowiska zmieniła się w piękny ogród z wyjątkowymi okazami. Za swoje działania mające na celu ochronę różnorodności miejskiej przyrody, w 2020 roku Kędzierzyn-Koźle otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim plebiscycie "Eco-miasto".
Od wielu lat Kędzierzyn - Koźle zmaga się z problemem zanieczyszczonego powietrza i próbuje walczyć o poprawę jego jakości. W tym celu podejmuje szereg rożnych działań, takich jak: przystąpienie do realizacji programu „LIFE” z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, wymiana kopciuchów czy termomodernizacja i montaż odnawialnych źródeł energii w budynkach użyteczności publicznej. Na terenie miasta znajdują się liczne urządzenia pokazujące poziom zanieczyszczenia powietrza. Oprócz tego miasto, chcąc ograniczyć ilość spalin, inwestuje w autobusy elektryczne, które w przyszłości mają stać się głównym elementem publicznego transportu.
Kędzierzyn - Koźle stawia również na ekologiczną edukację społeczeństwa. Poprzez prowadzenie kampanii, takich jak "Żyjesz miedzy nami, nie pal odpadami!", chce uświadomić mieszkańców, że paląc śmieci trują siebie i swoje rodziny, a także niszczą środowisko toksycznymi substancjami uwalnianymi do atmosfery. Dodatkowo miasto zachęca swoich mieszkańców do picia wody z kranu, która jest tańsza i o wiele bardziej ekologiczna od wody butelkowanej. Jak informują Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Kędzierzynie - Koźlu woda w mieście wydobywana jest wyłącznie ze studni głębinowych dochodzących do 100 metrów pod poziomem terenu, przez co jest czysta i pełna cennych minerałów, takich jak wapń oraz magnez.
Autor: Karolina Pawłowska
Fot.: UM Kędzierzyn-Koźle