Folia niewidzialna dla człowieka chroni ptaki przed kolizjami
Naukowcy wciąż szukają rozwiązań, które zmniejszą ryzyko kolizji ptaków z przeszklonymi budynkami. Według szacunków z tego powodu w Ameryce ginie aż miliard skrzydlatych zwierząt rocznie. Innowacyjne rozwiązanie testują badacze z Uniwersytetu w Białymstoku, którzy okleili specjalną folią budynki na kampusie uczelni.
Innowacyjna folia, stworzona w Austrii przez fundację BirdShades, jest przezroczysta dla ludzkiego oka. Jej sekret tkwi w ukrytym wzorze, który uwidacznia się w świetle ultrafioletowym, widocznym dla ptaków. Dzięki temu postrzegają przeszklenia jako przeszkodę i są w stanie jej uniknąć.
Jak patrzymy na tę szybę nie widzimy tej folii i to jest jej największy atut w kontekście zastosowania na takich wielkoformatowych powierzchniach i przy dużych inwestycjach w kontekście budynków. Folii nie widać, a zdecydowanie może ona przyczynić się do spadku śmiertelności ptaków - tłumaczy Anna Winiewicz z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu w Białymstoku.
Testy folii przynoszą już pierwsze pozytywne wieści. Badacze białostockiej uczelni zaobserwowali spadek kolizji ptaków z budynkiem o ok. 50 proc. w stosunku do okresu sprzed wyklejenia.
Jeśli patrzymy na dane długoterminowe no to widzimy, że 2,5-krotnie ta śmiertelność ponad spadła. Wcześniej co czwarty ptak rozbijał się o tę szybę, natomiast po zabezpieczeniu już tylko co dziesiąty - mówi dr Krzysztof Deoniziak - biolog, Uniwersytet w Białymstoku.
Więcej o tym jak działa folia w materiale z programu "Czysta Polska":
Źródło: Polsat News - program "Czysta Polska"
Fot. pixabay.com/ TheOtherKev