Dominika Tarczyńska i Marcelina Zawadzka podpowiadają jak działać ekologicznie w najbliższej okolicy
Słowa znanego ekologa René Jules Dubos "Myśl globalnie, działaj lokalnie" to kierunek działań jaki powinniśmy obrać, patrząc na swój przydomowy ogródek czy najbliższą okolicę. Te z pozoru małe kroki i drobne zmiany mają duże znaczenie dla całego środowiska.
Jak działać ekologicznie w pobliżu naszego domu, szkoły czy miejsca, gdzie pracujemy?
Odpowiedź jest bardzo prosta - posadźmy drzewa. Jesienią jest na to najlepszy moment. A to, co zrobimy teraz - zaprocentuje dla nas w przyszłości. Drzewa nie tylko dostarczają nam tlen, ale także gwarantują cień w upalne dni, schładzają otoczenie i stanowią schronienie dla wielu zwierząt. Oprócz tego pochłaniają zanieczyszczenia. Tylko jedno drzewo w ciągu roku absorbuje od 6 do 7 kilogramów dwutlenku węgla. Sadźmy jednak z rozsądkiem - uważajmy na podziemne instalacje, zachowujmy także odstęp od budynków i ulicy.
Posprzątaj swoją okolicę
Każdy z nas chce żyć w zielonym i czystym miejscu. Aby tak było weźmy sprawy w swoje ręce - dosłownie i w przenośni. Gdy wychodzimy na spacer do pobliskiego parku lub lasu pozbierajmy śmieci, choć nie należą do nas. Zadbajmy także o porządek wokół swojego domu czy miejsca, gdzie w ciągu dnia uczymy się albo pracujemy. Taki drobny gest ma znaczenie. Zbierając foliowe opakowania i plastikowe butelki, ograniczamy w ten sposób powstawanie mikroplastiku, który szkodzi roślinom, zwierzętom, a także ludziom.
Dbajmy także o żyjące obok nas zwierzęta
Warto żyć z nimi w symbiozie, bo niejednokrotnie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce z natrętnymi komarami. Aby pozbyć się uporczywych owadów warto skorzystać z naturalnych sposobów, czyli pomocy jaskółek, jerzyków i nietoperzy. Zakładajmy więc przy naszych osiedlach budki lęgowe dla ptaków i specjalne domki dla pożytecznych, choć groźnie wyglądających mopków.
Dokarmiajmy z głową
Jesień i zima to czas, kiedy do naszych ogródków przychodzą zwierzęta poszukujące schronienia lub pożywienia. Jeże uwielbiają zimować w kopcu z gałęzi oraz liści. Zostawmy więc dla nich usypaną stertę w zacisznym miejscu naszego ogrodu, aby spokojnie zapadły w sen zimowy. Nie dokarmiajmy ich też mlekiem czy chlebem - najlepiej zostawić im miseczkę wody. Można również zakupić specjalną karmę dla jeży. Podobnie jest z ptakami - resztki naszego jedzenia bardziej im szkodzą niż pomagają. Dlatego dokarmiajmy je ziarnami albo specjalnie gotowymi mieszankami.
A to co możemy zrobić dla środowiska w najbliższej okolicy najlepiej pokazały Dominika Tarczyńska i Marcelina Zawadzka w naszym najnowszym spocie:
Pamiętaj - Czysta Polska zaczyna się w Twoim domu!
Autor: Karolina Pawłowska
Materiały promocyjne Stowarzyszenia Program Czysta Polska/ Polsat News